Stud.IP Uni Oldenburg
University of Oldenburg
24.07.2019 00:39:54
20.01.614 Language course: Kurdisch Basismodul 2 - Details
You are not logged in.

General information

Subtitle
Course number 20.01.614
Semester Sommersemester 2019
Current number of participants 8
maximum number of participants 25
Home institute Sprachenzentrum
Courses type Language course in category Teaching
First date Mon , 01.04.2019 18:00 - 20:00, Room: A06 0-003 (Multimediaraum)
Type/Form
Lehrsprache deutsch
ECTS points 6

Topics

1. Silavdayin (Begrüßung): Silav, merheba, dem baş, roj baş, êvar baş, şev baş... 2. Demên xwarinê: taştê, firavîn, şîv û paşiv 2.1. Em di taştê de çi dixwin? Ez di taştê de hêk, nan, penêr, zeytûn, jajî, bacanê sor, xiyar (tirozî), hinguv, çikolata û reç, Silavdayin (Begrüßung) û demên xwarinê, 1. Pronav: casus rectus û casus obliqus, 2. die Kopula "bûn"( nach einem Konsonant und nach einem Vokal), 3.Fragesatz: Tu kî yî? Navê te çi ye? Ew çawa ye?..., Xwe bide nasîn: Kî me ez? (ez kî me?) Navê min .... e (ye),, Ez .... salî me, Ez ji Oldenburgê me, Ez xwendekar im, Numra telefona min 01.... e. Du xûşk û birayek min hene. Hevjîna (hevala) min heye (nîne), Tu wextê xwe yê vala çawa derbas dikî? Ez di w, Pirsehevok (Fragesatz): Tu çû ku derê? Te di betlanê de çi kir? Li Fransayê çi hebû? Tu çû ku derê? Bersiv: Ez çûm Fransayê. Ez çûm cem dê û bavê xwe. Min di betlanê de protokol (girtek) xwend., Die Modalverben, Hilfsverben Lêkerên alîker: Verwendung des Konjunktiv Präsens a) mit den Modalverben (karin, xwestin, zanin û vîn). Ez dikarim bixwînim, Ew dixwaze bike, tu dixwazî bikî... b) bei manchen KU-Sätzen: Ez hatim ku bikirim., Das Passiv (präsens: dema niha): ez têm dîtin, (Futur: dema were): ez ê bêm dîtin, (Präteritum:dema borî): Ez hatim dîtin., Das Plusquamperfekt: mit transitive Verben: a) der Prefektstamm endet auf einen Konsonanten: Ez keti bûm, tu keti bûyî, ew keti bû..... b) der Perfektestem endet auf einen Vokal: ez ma bûm, tu ma bûyî, ew ma bû... Transitive Verben: a) endet mit Konsonan, Das Perfekt: a) intransitive Verben: ez ketime, tu ketiyî, ew ketiye, em ketine b) transitive Verben min dîtiye, tu dîtiye, wî/wê dîtiye, me dîtiye...Das Imperfekt: a) intransitve Verben ez dihatim, tu dihatî, ew dihat, em dihatin... b) transitive Verbe, Das Perfekt: a) intransitive Verben: ez bûme, tu bûyî, ew bûye, em bûne....b) transivie Verben: b.1) ohne Objekt: min dîtiye, te dîtiye, wî/wê dîtiye, me dîtiye... b.2.) mit Objekt: te ez dîtime, em dîtine, min hûn dîtine, min ew dîtiye... Versteigerng: q

Course location / Course dates

A06 0-003 (Multimediaraum) Monday: 18:00 - 20:00, weekly (from 01/04/19) (12x)
A06 0-011 Tuesday: 16:00 - 18:00, weekly (from 02/04/19) (2x)
Tuesday: 18:00 - 20:00, weekly (from 23/04/19) (12x)

Module assignments

Admission settings

The course is part of admission "Kurdisch BM 2".
Für QuereinsteigerInnen (ohne Vorkurs) findet die Einstufung in der ersten Veranstaltung statt. (Einzelheiten s. Homepage des Sprachenzentrums). An- und Abmeldungen nach dem 17.03.2019 laufen nur über das Sekretariat und NICHT über die Dozenten bis zum 07.04.2019!
Settings for unsubscribe:
  • Anmelderegel für kostenpflichtige Veranstaltungen des Sprachenzentrum.
  • A defined number of seats will be assigned to these courses.
    Seats will be assigned in order of enrollment.
  • Enrollment possible from 28.02.2019, 10:30 to 17.03.2019, 23:59.

Registration mode

Enrollment is binding, participants cannot sign-out themselves.