Stud.IP Uni Oldenburg
University of Oldenburg
06.12.2019 19:31:11
20.01.614 Language course: Kurdisch Basismodul 2 - Details
You are not logged into Stud.IP.

General information

Subtitle
Course number 20.01.614
Semester Sommersemester 2019
Current number of participants 8
expected number of participants 25
Home institute Language Centre
Courses type Language course in category Teaching
First date Mon , 01.04.2019 18:00 - 20:00, Room: A06 0-003 (Multimediaraum)
Type/Form
Lehrsprache deutsch
ECTS points 6

Topics

1. Silavdayin (Begrüßung): Silav, merheba, dem baş, roj baş, êvar baş, şev baş... 2. Demên xwarinê: taştê, firavîn, şîv û paşiv 2.1. Em di taştê de çi dixwin? Ez di taştê de hêk, nan, penêr, zeytûn, jajî, bacanê sor, xiyar (tirozî), hinguv, çikolata û reç, Silavdayin (Begrüßung) û demên xwarinê, 1. Pronav: casus rectus û casus obliqus, 2. die Kopula "bûn"( nach einem Konsonant und nach einem Vokal), 3.Fragesatz: Tu kî yî? Navê te çi ye? Ew çawa ye?..., Xwe bide nasîn: Kî me ez? (ez kî me?) Navê min .... e (ye),, Ez .... salî me, Ez ji Oldenburgê me, Ez xwendekar im, Numra telefona min 01.... e. Du xûşk û birayek min hene. Hevjîna (hevala) min heye (nîne), Tu wextê xwe yê vala çawa derbas dikî? Ez di w, Pirsehevok (Fragesatz): Tu çû ku derê? Te di betlanê de çi kir? Li Fransayê çi hebû? Tu çû ku derê? Bersiv: Ez çûm Fransayê. Ez çûm cem dê û bavê xwe. Min di betlanê de protokol (girtek) xwend., Die Modalverben, Hilfsverben Lêkerên alîker: Verwendung des Konjunktiv Präsens a) mit den Modalverben (karin, xwestin, zanin û vîn). Ez dikarim bixwînim, Ew dixwaze bike, tu dixwazî bikî... b) bei manchen KU-Sätzen: Ez hatim ku bikirim., Das Passiv (präsens: dema niha): ez têm dîtin, (Futur: dema were): ez ê bêm dîtin, (Präteritum:dema borî): Ez hatim dîtin., Das Plusquamperfekt: mit transitive Verben: a) der Prefektstamm endet auf einen Konsonanten: Ez keti bûm, tu keti bûyî, ew keti bû..... b) der Perfektestem endet auf einen Vokal: ez ma bûm, tu ma bûyî, ew ma bû... Transitive Verben: a) endet mit Konsonan, Das Perfekt: a) intransitive Verben: ez ketime, tu ketiyî, ew ketiye, em ketine b) transitive Verben min dîtiye, tu dîtiye, wî/wê dîtiye, me dîtiye...Das Imperfekt: a) intransitve Verben ez dihatim, tu dihatî, ew dihat, em dihatin... b) transitive Verbe, Das Perfekt: a) intransitive Verben: ez bûme, tu bûyî, ew bûye, em bûne....b) transivie Verben: b.1) ohne Objekt: min dîtiye, te dîtiye, wî/wê dîtiye, me dîtiye... b.2.) mit Objekt: te ez dîtime, em dîtine, min hûn dîtine, min ew dîtiye... Versteigerng: q

Course location / Course dates

A06 0-003 (Multimediaraum) Monday: 18:00 - 20:00, weekly (from 01/04/19) (12x)
A06 0-011 Tuesday: 16:00 - 18:00, weekly (from 02/04/19) (2x)
Tuesday: 18:00 - 20:00, weekly (from 23/04/19) (12x)

Admission settings

The course is part of admission "Anmeldung gesperrt (global)".
Erzeugt durch den Stud.IP-Support
Settings for unsubscribe:
  • Admission locked.

Registration mode

The enrolment is binding, participants cannot unsubscribe themselves.